flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Добір кандидатів у професійні судді, вимоги до кандидата на посаду судді і порядок звернення кандидата за рекомендацією на посаду судді місцевого суду вперше

1. Перше призначення на посаду професійного судді строком на п'ять років здійснюється Президентом України на підставі рекомендації відповідної кваліфікаційної комісії суддів за поданням Вищої ради юстиції.
На посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років і володіє державною мовою, за результатами проходження кваліфікаційної атестації (кваліфікаційного іспиту).
Не можуть бути рекомендовані на посаду професійного судді громадяни:
1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків судді;
3) щодо яких провадиться дізнання, досудове слідство чи судовий розгляд кримінальної справи або які мають не зняту чи не погашену судимість.
Кожен, хто відповідає встановленим вимогам до кандидата в судді, має право звернутися до відповідної кваліфікаційної комісії суддів із заявою про рекомендацію його для призначення чи обрання професійним суддею.
При доборі кандидатів забезпечується рівність їх прав незалежно від походження, соціального та майнового стану, расової та національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань та інших обставин. (Статті 59-61 Закону України «Про судоустрій України», статті 7-9 Закону України «Про статус суддів»)  
 

2. Підготовка матеріалів щодо призначення на посаду професійного судді здійснюється Державною судовою адміністрацією України (далі – ДСА України) та її територіальними управліннями (ст. 86 Закону України “Про судоустрій України”).
Особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді (далі - кандидат), встановленим частиною третьою статті 127 Конституції України, статтею 59 Закону України “Про судоустрій України”, має право звернутися до відповідної кваліфікаційної комісії суддів із заявою про складання кваліфікаційного іспиту (додаток 1/1) та про рекомендацію її на посаду професійного судді (додаток 1/2), подавши письмову згоду (додаток 2) на проведення стосовно неї спеціальних перевірок щодо обставин, зазначених у частині четвертій статті 59 Закону України “Про судоустрій України”, і збирання, зберігання та використання іншої конфіденційної інформації, необхідної для додержання вимог, встановлених частиною другою статті 127 Конституції України.
Під час прийняття заяви кваліфікаційною комісією суддів або за дорученням голови кваліфікаційної комісії (ч. 2 ст. 78 Закону України “Про судоустрій України”) територіальним управлінням державної судової адміністрації (далі – територіальне управління) перевіряється відповідність кандидата вимогам статті 127 Конституції України, статті 5 та 7 Закону України „Про статус суддів”, статей 59, 60 та 61 Закону України „Про судоустрій України” (на підставі паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України, диплома, копії трудової книжки), також до відома кандидата доводиться перелік документів, які кандидат повинен подати до територіального управління, та забезпечується можливість ознайомлення його з орієнтовним переліком питань у різних галузях права, за якими проводиться кваліфікаційний іспит.
Кандидат не пізніше 15 днів із дати подання заяви до кваліфікаційної комісії суддів, подає до територіального управління за місцезнаходженням суду, на зайняття посади судді в якому він виявив бажання бути рекомендованим, такі документи:  
копію паспорта (сторінки, що містять відомості про кандидата) або копію тимчасового посвідчення громадянина України;  
копію диплома про вищу юридичну освіту;
копію трудової книжки (послужного списку, військового квитка);
документи, що підтверджують факт проживання в Україні протягом не менш як десять років (у разі потреби);
характеристику з останнього місця роботи (служби);
особовий листок з обліку кадрів та автобіографію;
чотири фотокартки розміром 4х6;
копію декларації про доходи за минулий рік.
 Кваліфікаційна комісія після реєстрації заяви із резолюцією голови кваліфікаційної комісії суддів із зазначенням дати передає її протягом трьох днів разом із письмовою згодою кандидата на проведення щодо нього спеціальних перевірок до відповідного територіального управління.
За дорученням кваліфікаційної комісії суддів відповідне територіальне управління може здійснювати заходи щодо перевірки відомостей, які містяться у поданих кандидатом документах, та з’ясування обставин, зазначених у частині четвертій статті 59 Закону України “Про судоустрій України” (спеціальні перевірки).
У разі отримання такого доручення на письмову вимогу територіального управління за підписом його начальника надаються:
органами внутрішніх справ – відповідно до законодавства письмова довідка про відсутність чи наявність судимості на території України;
органами опіки і піклування – копія рішення суду про визнання особи недієздатною чи обмежено дієздатною або довідка про відсутність таких судових рішень;
закладами охорони здоров’я – довідка (сертифікат) про наявність чи відсутність у кандидата хронічних психічних чи інших захворювань, що перешкоджають виконанню обов’язків судді;
територіальним управлінням державної судової адміністрації та відповідним судом – довідка щодо наявності вакантної посади в суді.
У разі виявлення неповноти поданих кандидатом документів територіальне управління повідомляє про це кандидата і за його згодою встановлює строк для усунення недоліків.
У разі невиконання кандидатом у встановлений строк зазначеної вимоги територіальне управління письмово інформує про це голову відповідної кваліфікаційної комісії суддів і за погодженням з ним повертає кандидатові подані документи.
 Матеріали щодо кандидата, підготовлені територіальним управлінням, надсилаються до кваліфікаційної комісії суддів не пізніше 35 днів із дати подання кандидатом заяви до кваліфікаційної комісії суддів.
 Кандидатові, який відповідає вимогам, установленим законом, кваліфікаційною комісією суддів надсилається повідомлення про визначені дату і час складання кваліфікаційного іспиту.

 

Додаток 1/1 (виконується власноручно від руки, а не комп’ютерним набором)

Голові кваліфікаційної комісії суддів
загальних судів Одеського апеляційного округу
Бабію А. П.
Шевченка Івана Михайловича,
прож.: вул. Осіпова, 25, кв. 1,
м. Одеса

Заява

Відповідно до статті 127 Конституції України, статей 59, 77 та 91 Закону України «Про судоустрій України» прошу допустити мене до складення кваліфікаційного іспиту і дати висновок щодо підготовленості до судової роботи.

Дата підпис

 

Додаток 1/2 (виконується власноручно від руки, а не комп’ютерним набором)

Голові кваліфікаційної комісії суддів
загальних судів Одеського апеляційного округу
Бабію А. П.
Шевченка Івана Михайловича,
прож.: вул. Осіпова, 25, кв. 1,
м. Одеса

Заява

Відповідно до статті 127 Конституції України, статей 77 та 91 Закону України «Про судоустрій України» прошу рекомендувати мене на посаду судді Приморського районного суду м. Одеси вперше строком на п’ять років.

Дата підпис

 

Додаток 2 (виконується власноручно від руки, а не комп’ютерним набором)

Голові кваліфікаційної комісії суддів
загальних судів Одеського апеляційного округу
Бабію А. П.
Шевченка Івана Михайловича,
прож.: вул. Осіпова, 25, кв. 1,
м. Одеса

Заява

Даю згоду на проведення стосовно мене спеціальних перевірок щодо обставин, зазначених у частині четвертій статті 59 Закону України «Про судоустрій України», і збирання та використання іншої конфіденційної інформації, необхідної для додержання вимог, встановлених частиною другою статті 127 Конституції України.

Дата підпис