flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Розяснення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Міністерства праці та соціальної політики України

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 01.12.2003 р. N 01-16-1569

Про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на чисельні запитання з місць стосовно вирішення питання про оплату листка непрацездатності, виданого при захворюваннях, які стали наслідком вживання алкоголю, повідомляємо, що згідно з п. 5 частини першої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням" допомога з тимчасової непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням.

Тому при вирішенні комісією із соціального страхування питання про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, підставою для прийняття рішення про відмову у виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності з позначкою про вживання алкоголю, наркотику, токсичних речовин. Ця позначка обов'язково має бути також і в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого. При цьому не має значення, коли проявилося за часом захворювання, яке стало наслідком вживання алкоголю, наркотиків, токсичних речовин (зразу після вживання чи через місяць або рік).

Отже, у разі лікування у стаціонарі хворого з діагнозом "алкогольний цироз" або у зв'язку з порушенням психіки внаслідок вжиття алкоголю, має бути видано листок непрацездатності з обов'язковою позначкою про зв'язок захворювання з вживанням алкоголю. Такий листок непрацездатності не підлягає оплаті.

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 17.06.2003 р. N 04-29-756

Розглянувши <...> звернення, повідомляємо, що у разі коли працівник став до роботи раніше строку закінчення тимчасової непрацездатності, допомога з тимчасової непрацездатності надається до дня фактичного виходу працівника на роботу.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженнямта похованням" від 18.01.2001 р. N 2240-III та у відповідності з пунктом 4.6 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 р. N 16, із змінами та доповненнями, внесеними постановами правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 29.03.2002 р. N 4, від 14.05.2002 р. N 24, страхувальники, які здійснюють виплату заробітної плати своїм працівникам на поточні рахунки в установах банків, проводять відповідні платежі до Фонду в день перерахування коштів на їх особові рахунки один раз на місяць.

Таким чином, у разі виплати працівникам авансу перерахування страхових внесків до Фонду може не здійснюватися.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування приймає рішення про призначення матеріального забезпечення, яке оформляється протоколом. Надісланий листом виконавчої дирекції Фонду з тимчасової втрати працездатності від 17.10.2002 р. N 01-16-1529 зразок протоколу засідання комісії із соціального страхування не є обов'язковим. Він може бути складений у зручній для комісії формі.

Згідно з п. 1.5.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. N 455, лікарі приватних закладів охорони здоров'я, приватні лікарі (фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності) не мають права видачі листків непрацездатності, отже, і оплата такого лікарняного листка за рахунок коштів соціального страхування не проводиться, оскільки він виданий неправомірно.

Щодо оплати його за рахунок коштів підприємства, то адміністрація повинна вирішити, чи може вона оплатити лікарняний листок, виданий з порушенням чинного законодавства.

Що стосується офіційних роз'яснень Фонду, то відповідно до статті 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 р. N 2240 (далі - Закон N 2240) діяльність Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) регулюється Законом N 2240, який на виконання ст. 46 Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи зазначеного виду страхування, а також прийнятих відповідно до них інших нормативних актів.

Законом N 2240 та Статутом Фонду передбачене надання Фондом застрахованим особам і страхувальникам консультацій з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням, і роз'яснення про права та обов'язки суб'єктів страхування. Роз'яснення Фонду не відносяться до податкових.

В зв'язку з тим, що Закон N 2240 і внесені Законом України від 20.02.2003 р. N 550-IV зміни до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вступають у протиріччя по основних положеннях і безпосередньо з цього питання, Фондом підготовлено пропозиції та проінформовано Верховну Раду України і Міністерство праці та соціальної політики України про негативні наслідки для діяльності Фонду, викликані невирішенням цих питань, та необхідність внесення відповідних змін до законодавства.

Директор

Б. Бочкалов

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ 

ЛИСТ

від 27.08.2007 р. N 514/020/99-07

Щодо оплати листків непрацездатності після звільнення працівника
(Витяг)

<...> Звільнення працівника, який захворів у період роботи, у зв'язку із закінченням строку трудового договору не позбавляє його права на оплату листка непрацездатності. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон N 2240) право на матеріальне забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням непрацездатності в період роботи, включаючи і день звільнення.

При цьому листок непрацездатності оплачується не по день звільнення, а в порядку, встановленому статтею 2 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - Закон N 2213), тобто за весь період до відновлення працездатності або встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення застрахованої особи.

Кількість листків непрацездатності, які підлягатимуть оплаті, має визначатися за принципом, що вони видані за страховими випадками, які настали у період роботи.

Якщо у листку непрацездатності, виданому працівникові після дати його звільнення, написано "стати до роботи" (код-1), наступний листок непрацездатності оплаті не підлягає, оскільки це вже буде інший страховий випадок непрацездатності, який настав не в період роботи.

Слід зазначити, що на один період (день) не може бути видано одночасно два листки непрацездатності, тому у вашому прикладі другий листок непрацездатності повинен бути й виданий з 18.08.2006 р. або перший листок непрацездатності необхідно закрити 17.08.2006 р.

У вашому випадку оплаті підлягає тільки перший листок непрацездатності з 31.07.2006 р. по 18.08.2006 р., який виданий у період роботи, оскільки в його заключному висновку написано "стати до роботи". Другий листок непрацездатності, відкритий з 18.08.2006 р. (після закінчення строку трудового договору), є первинним і оплаті не підлягає.

Заступник директора
департаменту політики державного
 соціального страхування 



О. Постоюк 

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ
ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 10.01.2005 р. N 04-30-23

Щодо порядку заповнення листка непрацездатності

Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розглянуто <...> звернення щодо окремих питань стосовно порядку заповнення листка непрацездатності нового зразка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. N 532/274/136-ос/1406.

Щодо <...> першого запитання, то воно цілком належить до компетенції Міністерства охорони здоров'я України, але оскільки <...> адресували його нам, то, на наш погляд, первинний (попередній) діагноз повинен бути вказаний у листку непрацездатності в тих випадках, коли у лікаря виникають труднощі зі встановленням діагнозу захворювання, і для його уточнення необхідно провести додаткові обстеження, консультації та інше.

Що ж до другого запитання, то відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. N 270, якою затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, нещасні випадки, які сталися під час прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації (далі - організації) і не використовувався в інтересах цієї організації, слід вважати нещасними випадками невиробничого характеру і в листку непрацездатності у графі "причини непрацездатності" повинні бути включені до пункту 5.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. N 1112, якою затверджено Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, нещасні випадки, що сталися під час проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підприємству, або на іншому транспортному засобі, наданому працедавцем, а також при використанні власного транспортного засобу в інтересах підприємства з дозволу або за дорученням працедавця в установленому працедавцем порядку, визначаються пов'язаними з виробництвом і в листку непрацездатності у графі "причини непрацездатності" повинні бути включені до пункту 4.

Директор

С. Санченко

ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 12.03.2008 р. N 04-29-541

Про надання роз'яснення

Розглянувши ваше звернення щодо термінів оплати листка непрацездатності, повідомляємо наступне.

Згідно із частиною першою ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. N 2240-III (далі - Закон) документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження до страхувальника. Виплата зазначеної допомоги, згідно із частиною другою ст. 52 Закону, здійснюється у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності повинна бути виплачена після її призначення у найближчий день установлений для виплати заробітної плати.

Заступник директора

С. В. Буринський


ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

ЛИСТ

від 22.09.2003 р. N 01-16-1212

Виконавчим дирекціям відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 


 

Щодо правомірності видачі листків непрацездатності застрахованим особам з приводу діагностичного обстеження та консультацій
(Витяг)

На численні запити з місць стосовно правомірності видачі листків непрацездатності застрахованим особам, які направляються без ознак тимчасової непрацездатності до лікувально-профілактичних закладів... для діагностичного обстеження, консультацій або вирішення спірних питань щодо встановлення групи інвалідності та встановлення проценту втрати працездатності роз'яснюємо, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зазначені випадки не є страховими, оскільки не пов'язані з тимчасовою втратою працездатності. Тому застрахованій особі, яка направляється на діагностичне обстеження, консультацію та вирішення вищеназваних спірних питань, без присутності наявних ознак тимчасової непрацездатності, листок непрацездатності видаватись не повинен.

Видання його також не передбачено й Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. N 455.

<...>
Директор

С. П. Санченко


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 26.06.2007 р. N 412/020/153-07

Щодо видачі та оплати листка непрацездатності

У Департаменті політики державного соціального страхування Міністерства праці та соціальної політики розглянуто лист щодо видачі та оплати листка непрацездатності.

Оскільки у період роботи з неповним робочим днем (тижнем) жінка, яка доглядає за дитиною до трьох років, у період відпустки для догляду за дитиною отримує заробітну плату, з якої сплачуються внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, вона є застрахованою особою. Статтею 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" наведено вичерпний перелік випадків, за яких допомога по тимчасовій непрацездатності не надається. До таких випадків не належить тимчасова непрацездатність у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому у разі тимчасової непрацездатності застрахованої особи, яка працює в режимі неповного робочого часу в період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також у разі хвороби дитини віком до 14 років листок непрацездатності оплачується на загальних підставах.

Якщо хворіє дитина віком до трьох років, листок непрацездатності не видається для догляду за нею в період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (пп. "б" п. 3.15 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 р. N 455), оскільки в цей період ви вже отримуєте гарантовану законодавством матеріальну виплату - допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Таким чином, фізособі повинні видати листок непрацездатності по догляду за старшою дитиною та оплатити його за місцем роботи виходячи з фактично нарахованої заробітної плати за відпрацьований час у розрахунковому періоді.

Заступник директора
департаменту політики
державного соціального страхування 



О. Постоюк 


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.10.2003 р. N 20-517

Українському бухгалтерському тижневику "Дебет-Кредит" 


 

Про розгляд листів 

Міністерство праці та соціальної політики розглянуло ваші листи щодо оплати листка непрацездатності у зв'язку з травмою, що сталася у стані сп'яніння, яке не було причиною отримання цієї травми, та оплати листка непрацездатності застрахованій особі, яка доглядає за дитиною віком до трьох років у разі хвороби особи, яка доглядає за цією дитиною, та повідомляє.

1. Листок непрацездатності у зв'язку з травмою, що сталася внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням не надається як за перші п'ять днів непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, так і за наступні дні непрацездатності - за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (підстава - пункт 4 Порядку оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. N 439, та пункт 5 частини першої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням").

Причинний зв'язок травми з вживанням алкоголю встановлює комісія (уповноважений) підприємства із соціального страхування, яка приймає рішення щодо оплати листка непрацездатності.

2. У разі хвороби матері чи іншої застрахованої особи, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплачується допомога з тимчасової непрацездатності з першого дня за весь період захворювання.

Підставою для надання цієї допомоги є листок непрацездатності, виданий лікарем-педіатром на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує хворобу особи, що фактично доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Директор департаменту
політики державного
соціального страхування 



О. Скрипник